loading

Termin posiedzenia SN w celu wydania uchwały już jest. Czy doczekamy się uchwały „frankowej”?


Na 2 września 2021 r. Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzenia całej Izby Cywilnej SN w sprawie kredytów CHF. Czy najgłośniejsza uchwała SN, na którą bez wątpienia wszyscy czekamy, zapadnie? Są wątpliwości. 

W maju b.r. relacjonowaliśmy Państwu z budynku Sądu Najwyższego przebieg wydarzeń, wszelkie doniesienia, komentarze Rzecznika Prasowego SN dotyczące posiedzenia na którym sędziowie debatowali nad zagadnieniami prawnymi dotyczącymi kredytów CHF. Po kilkugodzinnym posiedzeniu zdecydowali się jednak na odroczenie terminu wydania uchwały i jednocześnie zdecydowali się o zwróceniu się z prośbą o wydanie stanowiska w sprawie kilka instytucji i organów tj.: Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska zadała 6 bardzo ważnych pytań dotyczących kredytów CHF, których rozstrzygnięcie ma szanse doprowadzić do ujednolicenia linii orzeczniczej w kraju. Pytania Prezes Manowskiej wraz z opisem czego dotyczy dane zagadnienie opisaliśmy w poniższym podlinkowanym artykule. 

Na stronie internetowej Sądu Najwyższego opublikowano komunikat, w którym widnieje informacja o wyznaczeniu terminu posiedzenia Izby Cywilnej na dzień 2 września 2021 r. o godz. 10:00. Z pewnością będziemy przekazywać wszystkie informacje spod Sądu Najwyższego!

Jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy uchwała w ogóle zapadnie. W ubiegłym tygodniu opublikowany został wywiad z I Prezes SN Małgorzatą Manowską, w którym przeczytać możemy, że wśród sędziów Sądu Najwyższego powstały spory, część sędziów skupia się na budowaniu murów, a nie orzekaniu oraz kwestionują wzajemnie niezawisłość innych sędziów, dokonują prób wewnętrznego wpłynięcia na sferę orzecznictwa, podważają zasadę nieusuwalności sędziów. To wszystko wpływa na brak decyzji w sprawie kredytów frankowych wynikających z dużych podziałów i różnic zdań. Nie mniej jednak Prezes SN wskazuje, że jeżeli uchwała nie zapadnie, to ma już plan awaryjny na tę sytuację, którego zdradzić na razie nie chce. Szczegóły wywiadu znajdują się po kliknięciu w link.

Czy uchwała zapadnie? Tego nie wiemy. Dobrym znakiem jest wyznaczenie terminu posiedzenia, ale wątpliwości wzbudza fakt podziału wśród sędziów Izby Cywilnej. Sędziowie sądów powszechnych wydają wyroki w sprawach kredytów CHF.

AktualnościDo przeczytania

Sylwester KasprzewskiAuthor posts

Członek Forum Prawników Finansowych skupiających radców prawnych i adwokatów z całej Polski specjalizujących się w sporach z bankami w spawach kredytów „frankowych”, obligacji korporacyjnych, polisolokat. Aktywny członek Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, członek Rady Fundacji Pomocy Prawnej GRYF oraz członek i współtwórca kilku szczecińskich organizacji. Od kilku lat związany z ochroną praw konsumenta, prawem bankowym i relacji na linii przedsiębiorca – konsument. Posiada szeroką wiedzę z zakresu produktów finansowych oferowanym konsumentom na polskim rynku, ochrony praw konsumentów. Na swoim koncie ma wygrane sprawy tzw. kredytów „frankowych”, polisolokat, podmiotami zajmującymi się skupem wierzytelnościami. Pomaga chronić majątek i stawiać na nogi dłużników. Zajmuje się na skalę ogólnopolską sprawami tzw. „frankowiczów”. Współpracuje z osobami inwestującymi w zakup nieruchomości, a także osobami prowadzącymi lokalne działalności gospodarcze. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i wystąpieniach eksperckich w zakresie spraw prowadzonych w Kancelarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.