loading

PROSTO Z TSUE: wynagrodzenie za korzystanie z kapitału


Godz.: 14:30
PROSTO Z TSUE: Jedynie przewodniczący KNF stał na stanowisku, że bankom należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, bo osłabi to sektor bankowy.
Stanowiska ustne organów które przystąpiły do sprawy były tożsame z tymi przedstawionymi na piśmie, a przypominamy, że były one korzystne dla kredytobiorców, wskazujące na to że roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału są niezasadne.
Opinia KNFu była opinią ekonomiczną, a nie opinią prawną. TSUE się wypowiedział, że nie będzie brał pod uwagę opinii ekonomicznych, a weźmie pod uwagę wyłącznie kwestię prawa. Sprawa ma być wyłącznie rozpoznawana na kanwie dyrektywy 93/13!
Wyrok będzie wydany po opinii Rzecznika Generalnego TSUE, która będzie wydana w dniu 16.02.2023 r.
Godz.: 11:50
Rozprawa w Trybunale unijnym o roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie kapitału właśnie trwa!
Jak wiemy, na ten moment pełnomocnik kredytobiorcy – prezesa SBB Arkadiusza Szcześniaka oraz pełnomocnik banku Millennium zajęli już swoje stanowiska, a tymczasem stanowisko przedstawia prokurator krajowy, następnie wypowie się reprezentant polskiego rządu i członkini Komisji Europejskiej Anna Szmytkowska.
Na ten moment wiemy, że stanowisko jest po stronie konsumentów, czyli kredytobiorców, uznawanych jako słabsi kontraktowo w relacji z bankiem, a ważne jest bezpieczeństwo jednostki.
Reprezentancji biur Rzecznika Finansowego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdzili, że gdyby uznać roszczenie banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału jako należne, to dalibyśmy przywilej do stosowania nieuczciwych praktyk przez przedsiębiorców, co jest niezgodne z prawem.
Zasadnicze pytanie jakie stawiały strony to: dlaczego konsument miałby ponosić konsekwencje wadliwości umów?
Wyrok TSUE będzie za kilka miesięcy!!!
Będziemy Państwa informować na bieżąco!
radca prawny Sylwester Kasprzewski

AktualnościDo przeczytania

Justyna OpokaAuthor posts

Prawnik w Kancelarii GRYF. Absolwentka studiów prawniczych na EWSPA w Warszawie oraz administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje sie procesowym prawem cywilnym i prawem bankowym. Studia pierwszego stopnia skończyła broniąc prace dyplomową pt. „Ochrona konsumentów w Polsce”, a studia magisterskie obroniła pracą pt. „Podstawy nieważności umów kredytów indeksowanych/denominowanych do walut obcych” w której pochyliła się nad kredytami walutowymi konsumentów oraz przedsiębiorców i instrumentów pochodnych wbudowanych w te umowy kredytowe. Członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, w którym zajmuje się również projektami i działaniami na rzecz ochrony praw konsumentów. Koordynator ogólnopolskich projektów wsparcia dla konsumentów m.in. „Program wsparcia dla Frankowiczów”, „Grudniowy cykl bezpłatnych porad prawnych” oraz „Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni”. Organizatorka wielu konferencji, webinarów on-line, spotkań dla „Frankowiczów” w województwie zachodniopomorskim realizowanych we współpracy z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów oraz w miastach wojewódzkich w Polsce z ramienia SBB oraz Fundacji Pomocy Prawnej GRYF. Od 10 lat związana z sektorem organizacji pozarządowych. Współtwórca i założycielka kilku ogólnopolskich NGO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.